YouTube’da para kazanmaya başlamak için bir Google AdSense hesabı oluşturmanız gerekir. YouTube’un kanalınıza ve videolarınıza yerleştirilen reklamlardan 100 ABD doları veya daha fazlasını kazandıktan sonra ödeme yapacağını unutmayın. YouTube para kazanma yöntemleri açısından yalnızca YouTube içi yollarla sınırlı olmadığınızı hatırlatalım. Eğer bir uzmanlığınız varsa bunu e-öğretim yoluyla takipçilerinize aktaracağınız bir gelir modeli planlayabilirsiniz. YouTube İş Ortağı Programı’ndan (YPP) farklı olarak, YouTube’da kurs satmanın herhangi bir uygunluk kriteri yoktur.

Süper chat ve süper etiketler

YouTube üzerinden gelir elde edebileceğiniz yöntemlerin başını çeken reklam gelirlerini elde edebilmeniz için belirli izlenme ve abone sayısına ulaşmalısınız. Ayrıca 18 yaşını doldurmanız, reklam gelirlerini yönetebilmeniz gerekir. Eğer 18 yaşının altındaysanız, 18 yaşının üzerinde bir yasal varisinizle reklam gelir akışını takip edebilirsiniz. İçeriklerinize dahil ettiğiniz reklamların YouTube içerik kurallarına uygun olmasa gerekir. Öncü sosyal medya araçlarından biri haline gelen YouTube, çevrimiçi olarak video izleme, kaydetme ve paylaşma imkânı sunar.

YouTube’dan Para Kazanabilmek için İzlenmesi Gereken Yollar

Ayrıca içerik üreticilerinin kendi ürünlerini sunacağı çeşitli destekleme yöntemleri de yeni hizmetler arasında yer almaktadır. İçerik üretici profilinizle Youtube üzerinden para kazanmak istiyorsanız dikkat çekici içerikler paylaşmayı ihmal etmeyin. Kimsenin henüz düşünmediği profil fikirleriyle Youtube’da var olduğunuzda, çok daha fazla ilgi çekebilirsiniz. Kanalınıza abone olan ve videolarınıza önem veren kullanıcıların güvenini kazanmak önemlidir. Videolarınızda tutarlı olduğunuzda, içerik kalitesine önem verdiğinizde ve belirttiğiniz tarihte yayınladığınızda daha fazla güven duyulmasını sağlayabilirsiniz. Söz verdiğiniz tarihte video yayınlayabilmek için önceden planlama ve çalışmalar yapmalısınız.

Link Paylaşarak Gelir Elde Etme

Bu olasılık uzun video daha çok izlenir algısı da yaratmamalıdır, dozunda olmalıdır. Youtube’un sunduğu gelir modelleri dışında olarak sponsorluk yoluyla da gelir elde edebilirsiniz. Youtube’dan para kazanmak için kanal üyeliklerinizi etkinleştirebilirsiniz. Kullanıcılar eğer isterlerse üyelik satın alabilirler ve isterlerse üyelik seviyelerini değiştirebilirler. Youtube kanal açma işlemlerini yeni yapacak olanlar, acemi sorunları yaşamamak için çeşitli bilgilere ulaşmak isteyebiliyor. Youtube hesap açma işlemleri ile ilgili ipuçları ve bazı önemli bilgileri r10.net forum sayfalarında bulabilirsiniz.

Bir AdSense hesabı oluşturun

 • Kanal abonelerinin sizi daha iyi tanıması, paylaşımlarınızı yakından takip etmesi için video paylaşımlarında hem içerik hem de zamanlama olarak tutarlı olmanız tavsiye ediliyor.
 • Bir YouTube influencer’ı olarak başarılı olmanın en önemli yönlerinden biri şeffaflık ve güvenilirlik sağlamaktır.
 • YouTube, genellikle Google AdSense aracılığıyla ödeme yapmayı tercih eden bir platformdur.
 • İçerik üreticileri artık Süper Teşekkür, Süper Sohbet, Süper Etiket gibi bağış (donate) araçlarına erişim sağlayabilecekler.

Youtube kanalı açma işlemleri için herhangi bir ücret istenmiyor ve Google hesabı üzerinden kanal oluşturma işlem adımları takip edilerek hemen açılabiliyor. Kanal açarken işlem sayfalarında youtube para kazanma gösterilen yerlere markanızla ilgili bilgiler yazılır ve ileri butonu ile tüm işlemler sırayla yapılır. Bitti seçeneği ile kanal açılmış ve kullanıma hazır hale gelmiş olur.

Youtube Shorts Fonu ile Para Kazanma

Önerdiğimiz yöntemleri deneyerek siz de YouTube’dan kazanç elde edebilirsiniz. Ancak sizin gibi YouTube’dan para kazanma hedefi ile yola çıkan pek çok insan olduğunu hiçbir zaman göz ardı etmemelisiniz. Ancak bu şekilde kalabalığın arasından sıyrılarak hedeflediğiniz kazanç oranlarını yakalayabilirsiniz.

youtube para kazanma

YouTube para kazanma şartları

Yeni başlayanlar, video içerik hazırlarken hedef kitleyi etkileyici hususlara dikkat edilmelidir. Youtube video içerik hazırlayarak paylaşım yapmaya karar veren ve yeni başlayanlar için sunulan ipuçları şunlardır. Thumbnail’ınızı oluştururken kanalınızın görüntüsüne sadık kalmaya ve markanıza özgünlük katmaya çalışın. Her thumbnail, kanalınızın diğer videolarıyla ilişkilendirilmelidir.

 • Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi (“İYS”) üzerinde onayı bulunmayan alıcılara ticari elektronik ileti gönderilemez.
 • YouTube’u her zamankinden daha fazla kişi kullandığından, işletmeler platformdaki reklam alanı için daha fazla ödeme yapmaya isteklidir.
 • Bu nedenle de yorum yapılması sıralamayı olumlu yönde etkileyecektir.
 • YouTube içerik üreticilerinin en büyük gelir kaynaklarından biri de şüphesiz ki marka anlaşmaları.

Bu haliyle YouTube platformuna yeni başlayanlar içerik üretmede ilerleme kat edebilirler. Kişiler YouTube kanalına attıkları videolar ile pek çok insana kolaylıkla ulaşabilir. Ulaşılan toplam izlenme sayısına göre de hesap içim para kazanma özelliği açtırabilir. Bu nedenle de hızlı bir şekilde attığı videoların izlenmesi ile insanlar, para kazanmaya başlayabilir. Ülkemizde sosyal medyanın her alanda etkinliğinin artması ile YouTube’dan nasıl para kazanılır 2021 daha çok araştırılmaya başlandı. Bu işten para kazanmak isteyenlerin, YouTube İş Ortağı Programı’na başvurması gerekir.

youtube para kazanma

Bunun için, farklı formatlardan yararlanabilir veya ilgi çekici başlıklar kullanabilirsiniz. İçeriğinizin kalitesini artırmak için fotoğraf, video veya grafik gibi görsellerden faydalanabilirsiniz. Youtube, günümüzde popüler bir video paylaşım platformu haline gelmiştir. Youtube’da milyonlarca kullanıcı, video içeriklerini paylaşıp, izleyicilerine ulaşmaktadır. Eğer siz de bir Youtube kanalı açarak, kendi videolarınızı paylaşmak ve bir izleyici kitlesi oluşturmak istiyorsanız, hemen bir kanal açın. Hangi demografinin videolarınıza daha fazla dikkat ettiğini görmek için YouTube analizlerine göz atabilirsiniz.

 • Bu durumun bir artısı da YouTube üzerinden para kazanma imkânının tanınmasıdır.
 • Ama bu aşamaya gelinebilmesi için kişinin hesabında para kazanma özelliğinin aktif olması gerekir.
 • Yapılan güncellemelerle birlikte, YouTube iş ortağı programına katılarak para kazanabilme şartları daha da kolaylaştırıldı.

Bir çok YouTuber boş yere birbirinin tekrarı olan “Kanalıma abone olmayı, videoyu beğendiyseniz beğenip yorum yapmayı, paylaşmayı unutmayın” demiyor. Bu mesajlar izleyicilerinizi artırmak için yapmalarını istediğiniz eylemi önererirseniz, hedef kitlenizin bunu gerçekleştirmesi daha olasıdır. Ocak 2021 itibarıyla en iyi 5 YouTuber’ın her birinin on milyonlarca takipçisi var. Hesaplar arasında MrBeast, Jake Paul, Markiplier, Rhett ve Link ve Unspeakable yer alıyor.

 • Kullanıcılar eğer isterlerse üyelik satın alabilirler ve isterlerse üyelik seviyelerini değiştirebilirler.
 • YouTube’dan para kazanma yöntemleri arasında en çok bilineni içeriklere eklenen reklamlardır.
 • Başlardan itibaren kullanıcıların video yüklemesi için üyelik isterken izlemek için herhangi bir üyelik şartı taşımaz.

Bir başka deyişle, çalışıp para kazanmak için ofis ortamının şart olmadığı ortaya çıktı. Youtube İş Ortağı Programı kapsamında para kazanmanın bazı yolları aşağıdaki şekildedir. Daha fazla bilgi için YouTube yardım sayfalarını ve AdSense yardım sayfalarını ziyaret edebilirsiniz. Tacir veya esnaf olan alıcıların elektronik iletişim adreslerine gönderilen ticari elektronik iletiler için önceden onay alınması zorunlu değildir. Ancak tacir ve esnafların ilgili mevzuatta yer alan reddetme hakkını kullanması halinde onayları alınmadan ticari elektronik ileti gönderilemez. Kanalın hangi kategoride paylaşımlar yaptığı, izleyici kitlesi, içerik türü bunda etkilidir.

YouTube içerik üreticilerinin en büyük gelir kaynaklarından biri de şüphesiz ki marka anlaşmaları. Bu noktada markalarla anlaşma yaparak gelir elde edebilmek için herhangi bir abone sayısı ya da izlenme süresi kısıtı bulunmuyor. Hitap ettiğiniz kitleyle aranızda olan iletişimin gücüne ve içeriklerinizin kalitesine göre her seviyede markalar ile anlaşmalar yaparak gelir elde edebilirsiniz. YouTube’da içerik üreticileri, faaliyetlerini ve gelir kaynaklarını artırmak için resmi bir ticari kuruluşa dönüşme kararı alabilir. Bu durumda YouTube, tıpkı bir markanın fiziksel mağazası gibi, içerik üreticisinin ürünlerini ve içeriklerini pazarladığı, hedef kitlesini geliştirdiği ve büyüttüğü bir mecraya dönüşür.

 • Türkiye’de bulunan YouTuberlar, kazanç modellerine göre farklı oranlarda kazançlar elde ediyor.
 • Özellikle ürün tanıtımı ve ürün karşılaştırma videoları çeken ınfluencerlar Afilliate marketing programlarına daha fazla ilgi göstermektedir.
 • Sonuçta oldukça bakir bir alandır ve nerede ise rakipsiz olarak işe başlama şansına sahip olacaksınız.
 • Super Chat, YouTube’dan para kazanmanın popüler yollarından biridir.

Super Chats ve Super Stickers yöntemi sayesinde bir izleyici, paylaşmış olduğu bir mesajı istediği süre boyunca öne çıkarabilmesi için bağış yapması gerekmektedir. İçerik üreticileri de yapılan bu bağışlar sayesinde reklamlar dışında da Youtube da ek gelir elde edebilmekteler. Youtube’ da para kazanmaya başlayabilmeniz için ilk olarak Youtube İş Ortağı Programına başvuru yapmanız gerekmektedir. Youtube kanalı değişikleri arasında yer alan bir diğer husus ise yeni gelir kanallarının Youtube iş ortağı programı dahilinde içerik üreticilerine sunuluyor olması. İçerik üreticileri artık Süper Teşekkür, Süper Sohbet, Süper Etiket gibi bağış (donate) araçlarına erişim sağlayabilecekler.

Kullanıcılarına video yükleme, video izleme ve paylaşma imkânlarını sunmaktadır. Bu platform genel olarak video klipler, canlı yayınlar, özgün videolar, belgeseller, müzik, televizyon klipleri vb. Youtube para kazanma özelliği etkinleştirdiyseniz, Adsense’e kaydolmanız gerekir. Adsense ile Google, işletmenizin büyümesine ve reklam alanı satmasına yardımcı olmanız için size ödeme yapar.